
agoranews.ro
Astăzi, vremea continuă să fie caniculară în Banat, disconfortul termic fiind mai accentuat după-amiaza, când indicele temperatură – umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități. Prin urmare, codul galben de caniculă rămâne în vigoare și pentru ziua de azi. Temperaturile maxime se vor situa între 33 și 36 de grade Celsius, iar minimele, între 17 grade Celsius în depresiuni și 22 de grade Celsius la deal.
Cerul va fi senin, iar vântul va bate slab; în unele locuri, noaptea este posibil să apară ceața.
Mâine, vremea va fi de asemenea caniculară, mai ales în zonele joase de șes. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 32 și 37 de grade Celsius, iar minimele se vor situa între 15 grade Celsius în depresiuni și 24 de grade Celsius la deal. Disconfortul termic va fi mai accentuat după-amiaza, când indicele temperatură – umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.
Cerul va fi senin, iar vântul va bate de la slab la moderat. Este posibil ca la primele ore ale dimineții de mâine să se formeze ceață.
