0 10 minute 1 an

Programul manifestărilor din 18 februarie 2023

09:00–15:00 Universitatea de Vest din Timișoara – Campionat & vernisaj | Șahist artist la UVT

09:30–16:00 Incuboxx – Timișoara e Culoare – Conferința regională „Educație prin cultură”

10:00–19:00 Piața Victoriei – Pepiniera. 1306 plante pentru Timișoara | o intervenție de MAIO Architects

10:00–17:00 Experimentarium | Universitatea Politehnica Timișoara – XR Show | Spotlight Heritage Timișoara

10:00–22:00 Casa de Cultură a Studenților – Hub interdisciplinar: ateliere de artă, concerte și performance-uri | Grădini interdimensionale

10:00–16:00 Asociația Pietatea Bănățeană – Expoziție | Laboratoarele Memoriei

10:30–11:00 Muzeul de Transport Public „Corneliu Miklosi” – Chronic desire – Sete cronică | inaugurare în prezența artistelor, artiștilor și curatorilor

11:00–12:30 Muzeul de Transport Public „Corneliu Miklosi” – Dialog | Arborele cunoașterii e pluriversal: o discuție despre ecologie și șanse politice într-o lume schimbată – Mona Vătămanu & Florin Tudor, Ovidiu Țichindeleanu & Oana Mateescu

11:00–12:00 Art Encounters – Tur ghidat în expoziția | Simetric, niciodată identic (EN)

11:00–21:00 Casa Tineretului – Expoziția Arhiva Adrian Newell – Fragmente de istorie queer

11:00–14:00 Uzina de Apă Industrială – Vizite ghidate, jocuri, atelier de lectură pentru copii (6-12 ani) cu scriitoarea Ramona Miza

11:00–14:00 Stația de Tratare a Apei Urseni – Vizite ghidate, jocuri, atelier pentru copii/tineri cu scriitorul Robert Șerban

12:00–13:30 Casa LOGS – Șezătoare urbană #BetterTogether, #AlăturiDeRefugiați

12:00–14:00 MV sci-art – Tur ghidat

12:00–18:00 Școala Gimnazială 30, cartier Soarelui – Artă murală și tururi ghidate

12:00–18:00 Casa Tineretului – Spectacole Teatrul Senzorial; ateliere și dezbateri comunitare | Together for Better – Community Fest

12:00–19:00 Casa Artelor – Lumea potrivit lui… Pasaje de istorie orală

12:45–13:15 Muzeul de Transport Public „Corneliu Miklosi” – Performance sonor I Borusiade

13:00–14:30 Cinema Victoria – Film I „Manou, aventuri în zbor” (DE) – animație pentru copii

13:00–20:00 Indecis artist run space – Expoziție | Timpuri noi: Xenogeneze ale SF-ului

13:00–20:00 Spațiul Minitremu – Minitremu 10+

13:00–20:00 Bastionul Maria Theresia – RomaMoMA Library

13:00–21:00 Ecoop Fabric – Piața Traian – Prezentări și dezbateri, ateliere practice și muzică ambientală Artă & Artefacte: Sustenabilitate, Cooperare, Comunitate

14:00–15:00 Sala Barocă, Muzeul Național de Artă Timișoara – Lansare de catalog | Victor Brauner: invenții și magie

14:00–14:45 Palatul Ștefania – Chronic desire – Sete cronică | deschidere la Palatul Ștefania. Inaugurare în prezența artistelor, artiștilor și curatorilor

15:00–15:45 Bastionul Maria Theresia – Chronic desire – Sete cronica | inaugurare Leonor Antunes, Susanna Jablonski & Santiago Mostyn

15:00–17:00 Reciproc – Brunch | La pas: Gustul ca patrimoniu

15:00–19:00 Casa Tineretului – Sala Rotundă – Atelier intensiv de dans | Hód Adrienn (HU)

15:00–16:30 Cinema Victoria – Umor de peste Prut cu comunitatea studenților basarabeni

15:00–18:00 Cartierul Soarelui – Concerte muzică clasică | The Pianos – From Music to Culture

15:00–22:00 OneTwo Taproom – Degustare de bere artizanală și muzică pe vinil cu Rekabu & Bātz

15:00–21:00 Pavilionul ISHO – Expoziție | Liliana Mercioiu Popa – Linia (de conduită), trăsătura (de caracter) și punctul (de vedere)

16:00–17:30 Universitatea de Vest Timișoara – Aula Magna – Idei care schimbă lumea – Conferință Peter Sloterdijk

16:00–18:30 Memorialul Revoluției – Spectacole de teatru „ieri Și astăzi”

16:00–22:00 Digital: Canvas Studio – Vizită atelier „Arta noilor media – perspective” – Întâlnire cu Sabina Suru, Andrei Tudose și Marius Jurca

17:00–22:30 Cinema Victoria – Film I LUX Premiul Publicului 2023 – coproducții europene excepționale

17:00–19:30 Centrul Reformat Noul Mileniu – Teatru | Orașul Paralel. Fabric

17:00–18:00 Art Encounters – Tur ghidat | Simetric, niciodată identic (RO)

17:00–18:30 Parcul Dacia – Teatru cu păpuși gigant

17:00–19:00 Muzeul Național de Artă Timișoara – Lansarea monografiei Paul Neagu

17:00–06:00 Escape Underground Hub – UnderTones – Street Art Gallery & petrecere de muzică electronică

16:00–18:00 Complexul Muzeal Arad, Sala Clio – Expoziție | Pixels from a Future Past, CINETIc, UNARTE București

16:00 Casa de Cultură a Municipiului Timișoara – Harap-Alb. Adaptare după povestea lui Ion Creangă

18:00–19:30 Asociația Aletheia – Șezătoare urbană #BetterTogether, #AlăturiDeRefugiați

18:00–18:30 Podul de Fier din cartierul Iosefin – Instalație luminoasă & flashmob de dans | Te aștept în Iosefin, la Podul de Fier

18:15–18:45 Palatul Culturii – Fațadă – Proiecție video | Ballet of the Cities – Jonas Denzel (DE) – Karlsruhe UNESCO City of Media Arts

18:30–20:45 Palatul Culturii – Concert | Jay-Jay Johanson. În deschidere: EMAA

18:00–21:00 Complexul Muzeal Arad, Pinacoteca – kinema ikon – kimæra

18:00 FABER – Vernisaj | Bright Cityscapes: Oglindirea ecosistemului

19:00–23:00 Casa Tineretului – Sala de spectacole – Concert | Time to Rock

21:00–21:30 Palatul Culturii (Fațadă) – Proiecție Video | Ballet of the Cities – Jonas Denzel, Germania – Karlsruhe Unesco City of Media Arts

21:00–04:00 Facultatea de Arhitectură și Urbanism – Dirty Disco cu Eugen Rădescu

21:00–04:00 Facultatea de Mecanică – Carousel party – powered by Viață de Student

21:00–04:00 Centrul de Robotică UPT – TakeOff Party – powered by Flight Festival

21:15–22:30 Sinagoga din Cetate – Performance | Tarek Atou.

Programul manifestărilor din 19 februarie 2023

10:00–19:00 Piața Victoriei – Pepiniera. 1306 plante pentru Timișoara – o intervenție de MAIO Architects

10:00-11:00 Piața Victoriei – Tur ghidat cu MAIO Architects, Studio Peisaj, Studio Nomadic | Pepiniera. 1306 plante pentru Timișoara

10:00–13:00 Diverse spații – Ateliere pentru copii | Timișoara e Culoare

10:00–16:00 Asociația Pietatea Bănățeană – Expoziție | Laboratoarele Memoriei

10:00–17:00 Experimentarium | Universitatea Politehnica Timișoara – XR Show – Spotlight Heritage Timișoara

10:00–18:00 – Universitatea de Vest din Timișoara – Expoziție | Șahist artist la UVT

10:00–22:00 Casa de Cultură a Studenților – Hub interdisciplinar: ateliere de artă, concerte și performance-uri | Grădini interdimensionale

10:30–11:00 Comenduirea Garnizoanei Timișoara – Tur ghidat cu grupul curatorial Salonul de proiecte | Mircea Nicolae – Lucruri mărunte, lucruri prețioase

11:00–12:00 Comenduirea Garnizoanei Timișoara – Prezentare RomaMoMA și performance Harun Morrison | Chronic desire – Sete cronică

11:00–13:30 Librăria „La două bufnițe” – Brainstorming | Adriana Babeți – 256 de romane pentru Europa Centrală

11:00–15:00 Stația de Tratare a Apei Urseni – Tururi ghidate de patrimoniu industrial și networking brunch

11:00–21:00 Casa Tineretului – Expoziție „Arhiva Adrian Newell – Fragmente de istorie queer”

12:00–13:30 Piața Libertății – Tur ghidat al operelor de artă din spațiul public (Dan Perjovschi, Matei Bejenaru, Sead Kaxanihu)

12:00–18:00 Școala Gimnazială 30, cartier Soarelui – Artă murală și tururi ghidate

12:00–21:00 Casa Tineretului – Together for Better – Community Fest: Spectacole Teatrul Senzorial; ateliere și dezbateri comunitare

13:00–14:30 Cinema Victoria – Film I „Aventurile lui Pil” (FR) – animație pentru copii

13:00–20:00 Indecis artist run space – Expoziție | Timpuri noi: Xenogeneze ale SF-ului

13:00–20:00 Spațiul Minitremu – Minitremu 10+

13:00–20:00 Bastionul Maria Theresia – RomaMoMA Library

13:00–21:00 -Ecoop în Piața Traian, cartier Fabric – Prezentări și dezbateri, ateliere practice și muzică ambientală | Artă & Artefacte: Sustenabilitate, Cooperare, Comunitate

14:00–15:00 Cartierul Fabric – Tur istoric ghidat pentru familii | Clădiri și povești

14:00–16:00 Liceul Teoretic „William Shakespeare” – Expoziție și celebrarea inițiativei „Shakespeare’s English Garden”

14:00–20:00 Augustin Pacha, nr. 3 – Expoziție | Fluid Memory

15:00–22:00 Cinema Victoria – Film I LUX Premiul Publicului 2023 – coproducții europene excepționale

15:00–16:30 Casa LOGS – Șezătoare urbană #BetterTogether, #AlăturiDeRefugiați

15:00–18:00 Cartierul Soarelui – Concerte muzică clasică | The Pianos – From Music to Culture

15:00–19:00 Casa Tineretului – Sala Rotonda – Atelier intensiv de dans | Hód Adrienn (HU).

Rezervare

15:00–19:00 Pavilionul ISHO – Expoziție | Liliana Mercioiu Popa – Linia (de conduită), trăsătura (de caracter) și punctul (de vedere)

16:00 Casa de Cultură a Municipiului Timișoara – Harap-Alb. Adaptare după povestea lui Ion Creangă

16:00–17:30 Memorialul Revoluției – Vernisaj | ROMLAG (în parteneriat cu Muzeul Ororilor Comunismului din România)

16:00–22:00 Digital: Canvas Studio – Expoziție de grup de artă digitală | Pixel Lights

17:00–18:30 Parcul Clăbucet – Teatru cu păpuși gigant

17:00–22:00 Escape Underground Hub – UnderTones – Street Art Gallery & petrecere de muzică electronică

18:00–19:30 Centrul Reformat Noul Mileniu din Fabric – Concert de cameră | Cvartetul Kosztándi (HU) – compoziții de Lendvay Kamilló și Bartók Béla

18:00–20:00 – Universitatea de Vest Timișoara – Aula Magna – Idei care schimbă lumea | Peter Sloterdjik în dialog cu Andrei Ujică

18:00–21:15 Filarmonica Banatul – Concert | Lajkó Félix & Vołosi. În deschidere: Irina Sârbu & band

18:00–23:00 Casa Tineretului – Sala de spectacole – Spectacol de dans contemporan | Su-Spin de trandafir

18:00–20:00 Librăria „La două bufnițe” – Lansare de carte | De ziua lui Brâncuși cu Doïna Lemny, la Timișoara: „Brâncuși et ses Muses” și „Brâncuși, la chose vraie”

19:00–21:00 Sala Mare a Teatrului Național Timișoara – Teatru | Povestea acelor oameni care într-o seară s-au adunat în jurul unei mese

19:00–21:00 Teatrul Basca – Zambara Kabarett

19:30–20:00 Cazarma U, Piața Unirii – Proiecție video | Ballet of the Cities – Jonas Denzel (DE) – Karlsruhe UNESCO City of Media Arts.

Asociația Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *