
Procesiunea Floriilor ortodoxe la Timișoara va avea loc de Sâmbăta lui Lazăr, adică pe 8 aprilie, începând de la ora 17, cu binecuvântarea Î.P.S. episcop și mitropolit Ioan al Banatului.
Centrul Eparhial Timișoara, împreună cu parohiile și preoții din subordine, a stabilit două puncte de plecare în procesiunea Floriilor. Preoții și credincioșii din primul grup vor porni din fața Parohiei Timișoara – Iosefin (Piața Alexandru Mocioni nr. 9) la ora 17,30 și vor străbate Bd. 16 Decembrie 1989, iar apoi Podul Traian, până la Catedrala Mitropolitană. Cel de-al doilea grup de clerici și enoriași va pleca la ora 17,40 de la sediul Mitropoliei Banatului (Bd. C. D. Loga nr. 7), destinația sa finală fiind tot cel mai important lăcaș de cult al bănățenilor ortodocși români.
Odată reunite la Catedrala Mitropolitană, cele două grupuri vor fi întâmpinate de Î.P.S. Ioan Selejan, mitropolitul Banatului, P.S. Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, precum și de preoții catedralei. De la ora 18, aici va fi oficiată Sfânta Vecernie cu Litie, ceremonie prin care este stabilită o unitate foarte reală între Dumnezeu și Biserica Sa; totodată, aceasta amintește de cele cinci pâini binecuvântete de Iisus Hristos în deșert și cu care au fost hrănite cele 5.000 de persoane care Îl urmau pe Domnul.
